Znáte z médií

Obchod s chudobou je nemravný. Ústavní soud se zastal ženy, která se stala obětí lichvy

13. února 2017, 11:18 | Jak bezostyšně fungují některé malé úvěrové firmy, ukazuje nový nález Ústavního soudu. Ten se v něm vymezil proti "nemravnému obchodu s chudobou", když se zastal ženy, která kvůli nevýhodným půjčkám přišla o byt v Lánově na Trutnovsku. Právě i kvůli "predátorské" praxi menších úvěrových firem, kterých v Česku působí minimálně stovky, začal platit od prosince roku 2016 nový zákon o spotřebitelských úvěrech. Nová pravidla mají úvěrový trh výrazně pročistit, když ten, kdo bude chtít poskytovat půjčky, musí nově mít licenci od ČNB a také základní kapitál ve výši 20 milionů korun. Nový zákon zavedl také strop pro sankce za pozdní splátky půjček nebo úplně zakázal rozhodčí doložky u úvěrových smluv.

 

 

 

Konec posvěcování nemravností

19. prosince 2016 | Jednou z největších právních změn za rok 2016 je zákaz rozhodčích doložek ve smlouvách se spotřebiteli. Platí od prosince a ukončil nechvalně proslulou praxi legalizace nemravných úroků a pokut pomocí soukromých rozhodců. Stovky tisíc lidí si v minulosti půjčily peníze od bank a splátkových společností na základě smluv, ve kterých byla skryta takzvaná rozhodčí doložka. O její existenci se často dozvěděli až ve chvíli, kdy přestali splácet. Místo soudu jejich spor rozhodoval soukromý arbitr, kterého si zvolil sám věřitel.

 

 

 

Desítky tisíc exekucí z predátorských půjček lze snadno zastavit. Ušetřit můžete i statisíce korun

13. prosince 2016 | Exekuce běžící na základě neplatné rozhodčí doložky je možné snadno zastavit. V případě dluhů z nemravných půjček tak lze výrazně snížit dluh. Takových exekucí jsou v Česku desítky tisíc a jde jen o to, aby se o tom lidé dozvěděli. "Soudy už to vyřizují velmi rychle, exekutoři už se nebrání, týdně zastavujeme tři takové exekuce," říká Daniel Hůle z neziskové organizace Člověk v tísni v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Nejvyšší soud už dříve rozhodl, že rozhodčí doložky ve smlouvě o spotřebitelském úvěru jsou neplatné, pokud neobsahují jméno rozhodce.

 

 

 

Rozhodčí doložky v nemilosti. Už teď mohou vést k zastavení exekuce

26. listopadu 2016 | Pokud se člověk potýká s exekucí na základě rozhodčího řízení, může být zastavena. Rozhodčí doložky ve smlouvě se totiž mezitím staly nelegálními, a pokud exekuce dál probíhá, může dlužník dosáhnout toho, aby rozhodoval soud, což pro něj bývá výhodnější. Právníci tak v posledních letech dosáhli zastavení stovek exekucí. Brzy pak vstoupí v účinnost zákon, podle kterého má spory v případě spotřebitelských úvěrů řešit jedině standardní soud.

 

 

 

Zastavenou exekuci už Home Credit nemůže oživit, potvrdil Ústavní soud v kauze rozhodčích doložek

9. listopadu 2016 | Ústavní soud se odmítl zabývat stížností společnosti Home Credit. Firma tak nemůže vymáhat zhruba 37 tisíc korun, které jí žalovaný dlužník nesplatil. Ve sporu jde o rozhodčí doložky, které firma v minulosti ve svých smlouvách používala – Nejvyšší soud už dříve rozhodl, že jsou neplatné, pokud neobsahují jméno rozhodce.

 

 

 

Samozvaní soudci dlužníků mají utrum s rozhodčími doložkami

21. října 2016 | Soukromí rozhodci čili samozvaní soudci, kteří díky rozhodčím doložkám ve smlouvách o půjčkách spouštěli exekuce nad dlužníky, aniž by se zabývali tím, zda nejde o lichvu, mají definitivní utrum. S účinností od letošního prosince jsou na základě nového zákona o spotřebitelském úvěru ze všech smluv se spotřebiteli zcela vyloučeny rozhodčí doložky. Možné jsou pouze ve smlouvách mezi firmami.

 

 

 

Až dvě stě tisíc lidí se může zbavit dluhu. Kvůli rozhodčí doložce

17. září 2016 | Část lidí, kteří jsou v exekuci kvůli neplatným rozhodčím doložkám, se může svých dluhů zbavit. Důvodem je promlčení dluhu v případě, že věřitel zahájil exekuci podle rozhodčí doložky, a nenechal si ji potvrdit soudem. Píší to sobotní Lidové noviny.

 

 

 

Dusí vás exekutor? Možná neprávem

25. května 2016 | Hrozby zabavením majetku, nečekané návštěvy exekutorů, srážky ze mzdy. Exekuce je noční můrou všech dlužníků. Ne vždy je však zdánlivě nekonečný koloběh dluhů zcela bezvýchodný. Na dvě stě tisíc exekucí v Česku je totiž vedeno protiprávně a mohou tak být zastaveny. Nepatří mezi ně právě ta vaše?

 

 

 

Klient uspěl proti Home Creditu a sám na firmu poslal exekutory

26. listopadu 2014 | Klient Home Creditu si vymohl, že mu má společnost nahradit peníze z neoprávněné exekuce nařízené na základě neplatné rozhodčí doložky. Úvěrová firma ale peníze včas neuhradila, proto teď sama čelí exekuci. Neplatné rozhodčí doložky v určité době využívaly i společnosti Essox, Komerční banka či Cetelem.

 

 

 

Soudy budou muset zastavit tisíce exekucí

19. září 2013 | Praha – Naděje tisíců dlužníků, kterým hrozí exekuce, se nyní upínají k rozhodnutí Nejvyššího soudu. Většina exekucí, které byly nařízeny na základě rozhodčí doložky, budou totiž muset soudy zastavit. Podle Nejvyššího soudu je totiž doložka neplatná.

 

 

 

Strana výpisu

2