Dusí vás exekutor? Možná neprávem

25. května 2016 | Hrozby zabavením majetku, nečekané návštěvy exekutorů, srážky ze mzdy. Exekuce je noční můrou všech dlužníků. Ne vždy je však zdánlivě nekonečný koloběh dluhů zcela bezvýchodný. Na dvě stě tisíc exekucí v Česku je totiž vedeno protiprávně a mohou tak být zastaveny. Nepatří mezi právě ta vaše?

Obyčejná vyhřezlá ploténka. Přesně tato zdánlivě nevinná zdravotní komplikace dokázala čtyřicetileté Gabriele Pelinkové z Prahy dokonale obrátit život vzhůru nohama. A velmi rychle z něj udělat malé peklo na zemi.

 

"V roce 2009 jsem šla na akutní operaci se zády. Musela jsem pak zůstat dlouho doma. Několik měsíců jsem čekala na nemocenskou. Byla jsem sama se čtyřmi dětmi a najednou jsem byla úplně bez peněz. Neměla jsem na jídlo, natož na splátky," vzpomíná na krušné období Gabriela.

 

Různých půjček si v průběhu let před operací vzala hned několik. Na své jméno dokonce důvěřivě zařídila i úvěry jiným. Měla totiž solidní práci sanitářky v léčebně dlouhodobě nemocných a mohla si splácení dovolit. Jenže po zákroku si o takovém zaměstnání kvůli fyzické náročnosti mohla nechat jenom zdát. Stát pak vypočítal necelé čtyři tisíce plného invalidního důchodu. A z toho měla živit sebe i čtyři potomky. Kvůli zoufalé finanční situaci se tak i přes bolestivou páteř neustále snažila najít si práci. Nikde ji však s ohledem na ta nešťastná záda nechtěli.

 

"V průběhu jediného roku jsem se dostala do šesti exekucí. A i když jsem získala práci na pumpě, se to se mnou vezlo," pokračuje. Dopisy se zeleným pruhem plnily schránku jak na běžícím páse, přepadové návštěvy exekutorů se staly standardem a žluté nálepky se smutným nápisem "Exekučně zabaveno" časem v bytě zdobily i bezcenné krámy.

 

Exekuce v číslech

Exekuci v Česku víc než 730 tisíc lidí, ale číslo poslední dobou klesá. Strmě naopak roste počet neplatičů, kteří mají více exekucí najednou. Čtyřem a více exekucím v současnosti čelí skoro 400 tisíc lidí. Nešťastníků s deseti a více exekucemi eviduje Exekutorská komora přes 120 tisíc, což je dvakrát více než v roce 2013.

Jedna exekuovaná fyzická osoba nyní v průměru 5,8 exekuce. Před dvěma lety to bylo 3,3 exekuce.

Průměrný dluh Čechů činí 67 tisíc korun. Nejvíce případů se koncentruje na severu Čech i Moravy. Naopak nejméně exekučních příkazů chodí do Středních Čech a na Vysočinu.

(zdroj: Exekutorská komora ČR)

Spása jménem Rozhodčí doložka

Gabriela však měla tak trochu štěstí v neštěstí. Většina úvěrových smluv, které před lety podepsala, totiž obsahovala takzvané rozhodčí doložky na soukromé rozhodčí soudy. To znamená, že z nich jasně nevyplývalo, kdo by případný spor mezi jako dlužníkem a věřitelem rozhodoval. A přesně takto nejasně nařízené exekuce jsou rozhodnutím Nejvyššího a Ústavního soudu z roku 2013 neplatné a mají být zastaveny.

 

O této změně neměla Gabriela stejně jako většina obyčejných smrtelníků ani tušení. Tedy do chvíle, než se shodou mnoha náhod doslechla o projektu, který na tento problém upozorňuje a se zastavováním exekucí veřejnosti pomáhá.

 

V ideálním případě by sice soudy měly tyto neplatné exekuce stopnout samy od sebe, takzvaně ex officio. A to se podle vyjádření Ministerstva spravedlnosti také děje. Realita je však taková, že soudci většinou nemají kapacity na to, aby zpětně všechny dříve nařízené exekuce kontrolovali a ty chybně nařízené anulovali. "Náš soud dlouhodobě nebyl a stále není adekvátně personálně obsazen. Proto se v současnosti zabývá jen těmi věcmi, v nichž je povinný aktivní a zastavení exekuce sám navrhuje," potvrzuje soudce a mluvčí Okresního soudu v Ústí nad Labem Jan Tichý.

 

Jinými slovy, dlužníci musí na problematické místo ve smlouvě upozornit sami. Přesně jako to udělala Gabriela. Protože si nebyla jistá, zda se změna judikatury týká právě jejích exekucí, kontaktovala výše zmíněný projekt. "Poslala jsem jim potřebné dokumenty, ze kterých zjistili, že mé smlouvy obsahují neplatné rozhodčí doložky. Případu se ujal advokát a k dnešnímu dni mi pomohli zastavit pět exekucí," popisuje spokojeně Gabriela.

 

Původních dluhů se tak sice nezbavila. Dlužná částka se však snížila o nejrůznější poplatky na exekutory, rozhodce, náklady na rozhodčí řízení, advokáty a podobně. A tyto výdaje velmi často původní dluh výrazně převyšují.

 

"Plácám se v tom šest let a byla jsem na tom psychicky hodně špatně. Teď ale konečně nevnímám tu situaci tak bezvýchodně. Je rozdíl dlužit milion nebo jenom půl," konstatuje Gabriela smířeně.

 

Zastavením exekuce se otevírá možnost dluhy snížit a třeba dosáhnout na oddlužení v rámci insolvence. Soudy však prý v prvních sporech potvrzují i to, že zastavení exekuce může být cesta z dluhů úplně, neboť dluh se během této doby promlčel, což lze po zastavení exekuce namítnout.

 

Co to je rozhodčí doložka?

Jde o ustanovení ve smlouvě či v obchodních podmínkách, které říká, že v případě sporu nebude rozhodovat soud, ale určený rozhodce. Rozhodčí doložky mívají ve smlouvách také často nadpis, a to přímo Rozhodčí doložka, Řešení sporů a podobně. Jedná se o běžný legální instrument, který byl však po dlouhá léta v úvěrových smlouvách používán chybně.

Statisíce neplatných exekucí

Pokud tedy máte na exekučním příkazu kouzelné slůvko Rozhodčí nález, zpozorněte. Možná vás exekutoři odrbávají z kůže neprávem. Při zastavení exekuce je úvěrová společnost poraženou stranou a musí tak klientovi zaplatit náklady na advokáta.

 

Dlužníci navíc často svůj dluh v rámci neplatné exekuce již přeplatili, tedy uhradili daleko více, než činí oprávněná pohledávka věřitele, tedy bez protiprávních pokut a nezákonných úroků prodlení. Rozhodce tyto nároky věřiteli přiznal, ale před soudem nemají šanci. Zastavení exekuce tak může znamenat i konec dluhů. Důležité také je, že při každém zastavení exekuce musí exekutor vrátit dlužníkovi všechny prostředky, které na něm vymohl na své náklady a odměnu.

 

Je však třeba mít na paměti, že zastavit je možné pouze exekuci, která stále probíhá. Jakmile je jednou splacena, její protiprávní nařízení nehraje roli, a peníze, kterými jste půjčku přeplatili, vám nikdo nevrátí.

 

Jak poznat protiprávní exekuci?

Nejdříve je nutné zjistit, zda byla exekuce nařízena na základě rozhodčího nálezu. Tuto informaci lze vyčíst například z exekučního příkazu, usnesení o nařízení exekuce či většiny dopisů od exekutora. Zpravidla je možné informaci nalézt hned v prvním odstavci. Pokud je zde uvedeno spojení rozhodčí nález, je splněna první podmínka pro zastavení exekuce

Jestliže v dokumentu není dostatečně jasně a transparentně určený rozhodce (jeho jméno), který by případný spor mezi dlužníkem a věřitelem rozhodoval, s největší pravděpodobností lze vaši exekuci zastavit.

Kontaktovat můžete také jakoukoli jinou bezplatnou právní poradnu či svého advokáta.

Na vlně zjednodušení

A jak je vlastně možné, že se v zemi tolik lidí trápí exekucí, která vlastně nikdy neměla být nařízena? Rozhodčí doložky se začaly používat, aby se ulehčilo soudům a aby byl proces řešení případných sporů rychlejší a efektivnější. Zkrátka spory, které by se u soudu táhly klidně roky, vyřešil rozhodce během několika měsíců. Vlna tohoto zjednodušujícího trendu se projevila hlavně po roce 2000, kdy si tyto doložky začalo mnoho úvěrových společností, ale i bank, dávat do většiny svých smluv.

 

Na tom by nebylo nic špatného, kdyby v nich byl rozhodce určen konkrétně. Při podpisu smlouvy totiž člověk neměl tušení, kdo bude v případě sporu o jeho výsledku rozhodovat. Stačila by věta "Spor rozhodne pan Vomáčka" a všechno by bylo v pořádku. Na tomto místě však byl pouhý odkaz na jakýsi seznam rozhodců nebo na soukromou rozhodčí společnost. Rozhodnutí se pak generovala jak na běžícím páse bez přezkumů neplatných pokut, úroků a jiných "legrací", které by u soudu nikdy neobstály.

 

A to se lidem líbilo méně a méně, začali se bránit, což vyvolalo názorový veletoč ve vysokém soudnictví. A ten vyústil v ono osudové rozhodnutí Nejvyššího a Ústavního soudu.

Když dluhy zabíjí

Škoda, že ti, kterým tato změna může výrazně ovlivnit životy, o ní stále většinou nemají ani potuchy. A neoprávněná exekuce je decimuje dál, kvůli šíleným dluhům u pochybných lichvářů si už několik dlužníků vzalo život. Přitom jejich exekuci bylo možné zastavit.

 

A úvěrové společnosti? Ty samozřejmě moc dobře vědí, že jejich rozhodčí doložky byly neplatné. V exekucích ale pokračují dál a doufají, že se to k dlužníkům nedostane.

 

Situaci by mohlo pomoc posílení nesoudcovského personálu o tři sta lidí, které na letošní rok přislíbilo Ministerstvo spravedlnosti. Soudcům se tak alespoň částečně uvolní ruce k prověřování pochybných exekucí. I tak je však lepší nespoléhat se na zásah shůry a nechat si exekuce a úvěrové smlouvy zkontrolovat odborníky. Třeba ona nenápadná rozhodčí doložka pomůže z nejhoršího i vám.

 

Promlčení dluhu v exekuci

Krajský soud v Ostravě a Krajský soud v Praze potvrdily, že v protiprávní exekuci se dluh promlčuje již po čtyřech letech od zesplatnění. Zastavením protiprávní exekuce se dluh nejen sníží o náklady exekutorů, advokátů a rozhodců, ale může dojít k úplnému smazání dluhu. Soudy především argumentovaly tím, že věřitel (úvěrová společnost) musel již dlouho vědět, že vede protiprávní exekuce, ale nic s tím neudělal. Takto by se řádný věřitel chovat neměl, takže se jeho pohledávka v protiprávní exekuci promlčela. Ačkoliv se jedná o dobrou zprávu pro lidi v protiprávní exekuci a šlo o rozhodnutí odvolacích soudů, bude třeba vyčkat, jak se k danému postaví především Nejvyšší soud či soud Ústavní.

 

Zdroj: Týden.cz