Spousta exekucí je neplatná. Oběti se ale musejí bránit

30. května 2017, 07:25 | Až jeden milion lidí uzavřenou úvěrovou smlouvu s rozhodčí doložkou. Exekuci, která z takové smlouvy vyplyne, lze napadnout u soudu a popřípadě zrušit.

V současnosti probíhá několik stovek tisíc exekucí na základě rozhodčích nálezů, předpokládá podle expertních dat organizace Člověk v tísni. Exekuce jsou přezkoumatelné. „Spotřebitel se může bránit podáním žaloby u soudu,“ uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

 

Soud pak může rozhodnout ve prospěch spotřebitele. „V některých případech s přihlédnutím k rozhodovací praxi Nejvyššího soudu a Ústavního soudu může být exekuce neplatná,“ podotýká tisková mluvčí Kanceláře finančního arbitra Gabriela Dufková.

 

Neplatnou exekuci lze poznat podle některých indicií. „Může to být netransparentní výběr rozhodce, případ, kdy rozhodčí doložka byla součástí obchodních podmínek, nebo rozhodce postupoval v rozporu s dobrými mravy,“ uvádí Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni, podle kterého se stovky exekucí podařilo zastavit. Lidé se tím sice nezbaví hlavního dluhu, můžou ale ušetřit na nákladech za exekuci nebo za advokáty. Často to přitom může být větší část z dlužné částky.

 

Nový zákon o spotřebitelském úvěru, který platí od prvního prosince minulého roku, zakázal rozhodčí doložky mezi spotřebitelem a podnikatelem. Rozhodčí doložky jsou tak neplatné. „Současně jejich neplatnost nezpůsobuje neplatnost celé smlouvy,“ upozorňuje Dufková.

 

(upraveno)

Zdroj: E15