Nejčastější triky poskytovatelů nebankovních půjček

13. března 2017, 14:02 | Ze zhruba 3 roky staré studie společnosti FPD vyplynulo, že 8 z 10 nabídek nebankovních půjček je podvodných. Dnes se spolu podíváme, jaké techniky používaly a používají tyto společnosti nejčastěji a podle čeho vybírat nebankovní společnost v případě, že potřebujete rychle půjčit pár tisíc korun.

Poskytnutí půjčky dle občanského zákoníku

Zákon o spotřebitelském úvěru se vztahuje pouze na půjčky od 5 000 Kč, tj. nebankovním společnostem nebrání nic v tom, aby půjčky poskytovaly dle občanského zákoníku, který je v oblasti poskytování půjček více benevolentní.  

"Dělení" půjček

Poskytovatelé nebankovních půjček samozřejmě nabízí i částky vyšší než 5 000 Kč. Ovšem, místo aby Vám poskytli jednu půjčku dle zákona o spotřebitelském úvěru, raději Vám smlouvu rozdělí na více dílů a poskytnou dle občanského zákoníku. Klient, aniž by to často věděl, tak čerpá 2 půjčky po 4 000 Kč místo 1 půjčky na 8 000 Kč.

Zamlčování celkových nákladů na půjčku

Na půjčky poskytnuté dle občanského zákoníku se nevztahuje povinnost sdělovat RPSN. U nabídky nebankovní půjčky se tedy často dozvíte pouze úrok, ne však výši poplatků spojených s půjčkou.

Použití nestandardních zajišťovacích technik

Bohužel, řada nepoctivých poskytovatelů nebankovních půjček nemá v úmyslu vydělat na úroku z poskytnuté půjčky, ale na odprodeji pohledávky či majetku svých zákazníků. K tomuto účelu některé nebankovní půjčky využívají nestandardních forem zajištění, jako jsou ručení nemovitostí či rozhodčí doložka.  

Čím se řídit při výběru nebankovní půjčky?

Pokud znáte triky nepoctivých poskytovatelů nebankovních půjček, mělo by být relativně snadné nespálit se. Z výše uvedeného a dalších poznatků pak vyplývají tyto typy:

 

  • peníze si půjčujte vždy dle zákona o spotřebitelském úvěru
  • nepodepisujte smlouvu s rozhodčí doložkou či ručení nemovitostí
  • žádejte vyčíslení ukazatele RPSN
  • preferujte společnost, která v České republice fyzické zastoupení
  • preferujte společnost, jež se dá kontaktovat prostřednictvím běžné či bezplatné telefonní linky (ne tzv. barevných linek se zvýšenou sazbou)
  • ptejte se na možnosti předčasného splacení či prodloužení půjčky
  • ptejte se na způsob splacení půjčky

Peníze od nebankovní společnosti výhodněji než v bance

Díky konsolidaci, k níž na trhu s nebankovními půjčkami nyní dochází, je možné získat i od nebankovní společnosti peníze za přijatelnou cenu. Hned několik nebankovních společností nabízí první půjčku bez úroku. Čerpání takové nebankovní půjčky je pak výhodnější, než čerpání spotřebitelského úvěru či kontokorentního úvěru. Ovšem, je nutné se předem důkladně seznámit s podmínkami, za nichž je půjčka poskytnuta. 

Zdroj: Kurzy.cz