Exekuci můžete zastavit! 4 tipy, jak to udělat!

2. listopadu 2017, 08:14 | Zabavený majetek, obstavené bankovní účty, nečekané návštěvy exekutorů. To není noční můra, ale běžný život tisíců lidí v exekuci. Díky rozhodnutí Nejvyššího soudu mají lidé šanci na zastavení exekuce! Poradíme, jak na to.

1. Zvoní u vás exekutoři? Možná je můžete zastavit!

Některé úvěrové společnosti a dokonce i banky dlouhé roky ve svých smlouvách používaly tzv. rozhodčí doložky. To znamená, že v případě sporu nerozhodoval nezávislý soud, ale rozhodce. A právě velké množství těchto rozhodčích doložek bylo formulováno chybně. V roce 2013 pak Nejvyšší soud rozhodl, že pokud na základě chybné rozhodčí doložky byla nařízena exekuce, tak by měla být zastavena. Poškození lidé se ale musí ozvat sami a požadovat zastavení exekuce.

 

2225789_.jpg

2. Jak zjistíte, že je exekuce protiprávní?

Je to velice jednoduché. Stačí vzít jakýkoliv exekuční příkaz nebo jiný dopis exekutora a pozorně si přečíst první odstavec. Pokud tam naleznete spojení »rozhodčí nález« nebo »rozhodce«, je zde šance, že takovou exekuci bude možné zastavit.

 

1262485_.jpg

3. Nemám žádné doklady, co dělat?

Ani ztráta podkladů k exekuci není problém. Pokud je člověk zaměstnaný, může požádat např. mzdovou účetní, aby mu udělala kopii exekučního příkazu, na základě kterého probíhají srážky ze mzdy. Pokud člověk není zaměstnaný, může nahlédnout do svého exekučního spisu, který je veden na okresním soudě, pod který spadá trvalého bydliště dlužníka. Na samotné nahlédnutí do spisu doporučujeme si s sebou vzít digitální fotoaparát nebo chytrý telefon a všechno prostě nafotit.

 

3543604_.jpg

4. Za protiprávní exekuci peníze zpět

Pokud exekutor něco vymohl na svoje náklady, tak po úspěšném zastavení exekuce požadujeme tyto peníze zpět. Není přeci možné, aby člověk musel zaplatit exekutorovi za to, že na něj byla uvalena protiprávní exekuce. I proti exekutorům může být vedena exekuce.

 

1171627_.jpg

Zdroj: blesk.cz